נישואין אזרחיים

shutterstock_282767552
12 מרץ
0

יש אנשים שמטעמים כאלה ואחרים בוחרים להינשא בנישואין אזרחיים, אם בשל האיסור בנישואין ע"פ דין תורה, אם בזוגות חד מיניים, אם בני זוג מדת שונה, ומסיבות נוספות. כיום לא ניתן להינשא בנישואין אזרחיים בגבולות מדינת ישראל, אך לביצוע נישואין אזרחיים מעבר לים יש תוקף מבחינת זכויות גם בארץ.

 

מהם נישואין אזרחיים?

נישואין אזרחיים הינם נישואין אשר המעמד הפורמאלי שלהם ניתן על ידי נציג של רשות אזרחית ולא על ידי נציג של מוסד דתי (רב, כומר). המושג נישואין אזרחיים מקובל בכל מדינות המערב. גם בארה"ב או במדינות באירופה שבהן למשל קיימים נישואי דת (בכנסיה, בבית כנסת, במסגד), הם מבוצעים לצד נישואין אזרחיים במשרדי הרישום.

 

מה תוקפם של נישואין אזרחיים?

למרות שאנשים נוטים אולי לזלזל בתוקפם של נישואין אזרחיים במדינת ישראל, נישואין אזרחיים מהווים התקשרות באמצעות חוזה והם תקפים בכל מקום. בני זוג אשר נישאו בנישואין אזרחיים חותמים על כך כי הם בוחרים לחיות יחדיו כזוג נשוי לכל דבר ועל כל המשתמע מכך – כולל היבטים שונים בחיי הנישואין, כולל מחויבויות משפטיות וחוקיות, ואם יש צורך – אז גם במקרים של פרידה וגירושין.

כיצד מתקיימים נישואין אזרחיים?

נישואין אזרחיים מתקיימים במשרד ממשלתי ע"י פקידי המדינה שבה בוחרים בני הזוג להינשא. בני הזוג חותמים על מסמכים שונים אותם מכינים מראש, אך הנישואין עצמם נטולי פולחן דתי: חופה, שבע ברכות, כתובה, שבירת הכוס וכדו'.

 

מדוע אנשים נישאים בנישואין אזרחיים?

רוב הסיבות לנישואין אזרחיים בישראל נובעות מהגדרת זוגות מסוימים ו/או אנשים מסוימים בתור פסולי חיתון. פסולי חיתון יכולים להיות- נישואין בין כהן וגרושה, זוגות חד מיניים, בני זוג בעלי דת שונה אחד מהשנייה (יהודי ונוצרייה למשל), נישואין של ממזרים (ילדים שנולדו לאישה נשואה לא ע"י בעלה), אנשים אלה מחליטים להינשא בנישואין אזרחיים כברירת מחדל, מאחר ואינם יכולים להינשא כדת משה וישראל.

בנוסף על אלה, ישנם אנשים שאינם פסולי חיתון אך מסיבות אידיאולוגיות חילוניות לא מעוניינים להינשא בנישואים דתיים ובוחרים להינשא בדרך של נישואין אזרחיים.

נוסף על אלו, קיימים מקרים חריגים של אנשים שחיו במקומות שבהם לא יכלו להינשא בנישואין דתיים ונאלצו להתחתן בנישואין אזרחיים.

זכויות בני זוג שנישאו בנישואין אזרחיים

מכל סיבה שלא תהיה, ועל אף האיסור להינשא נישואין אזרחיים בגבולות המדינה, עם שובם של בני הזוג לארץ ורישומם במשרד הפנים כזוג נשוי (עם כמובן הצגת המסמכים המעידים על כך), חלות עליהם כל הזכויות וההטבות של זוג נשוי, והם זוכים (כפי שנכתב לעיל) בהכרה במעמדם כנשואים.

בישראל כאמור, החוק אינו מאפשר עריכת נישואין אזרחיים אלא רק נישואין באמצעות הרבנות.

 

מה דינם של בני זוג שנישאו בנישואין אזרחיים בעת גירושין?

למרות מה שמקובל לחשוב- מי שבחר להינשא בנישואין אזרחיים, לפעמים מתוך רצון שלא לפגוש את הממסד הדתי, עלול לפגוש אותו דווקא כאשר הוא רוצה להתגרש, שכן במקרים רבים מי שמוסמך להורות על הגירושין גם של בני זוג שנישאו בנישואין אזרחיים הוא דווקא בית הדין הרבני.

הדבר נכון ביחס לבני זוג ששניהם יהודים ושהנישואין שלהם היו תופסים מבחינה הלכתית לו נישאו כדת משה וישראל.
בתוך כלל זה נכללים בני זוג שבחרו להינשא בנישואין אזרחיים ואינם פסולי חיתון, אך גם כהן וגרושה יכללו בקטגוריה זו למרות שהנישואין שלהם אסורים מבחינה הכתית.

בית המשפט לענייני משפחה (ולא בית הדין הרבני) מוסמך להורות על התרת נישואין במקרים שבהם בני הזוג אינם בני דת מוכרת בישראל או שהם זוגות מעורבים של בעלי דתות שונות. במקרה האחרון קיימת הוראה בחוק לפיה בית המשפט יצטרך לקבל חוות דעת הלכתית מראשי העדות הדתיות שאליהם משתייכים בני הזוג על מנת להכריע בעניין.

במקרה של התאלמנות מבין זוג שנישא בנישואין אזרחיים, אם נישואין אלו נרשמו בישראל כדין בן הזוג הנותר זכאי לזכויות להם זכאי כל אלמן אחר.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים