בית דין לענייני משפחה

shutterstock_275663165
12 פברואר
2

עניינים רבים נידונים בתוך בית דין לענייני משפחה. בית דין לענייני משפחה הוא בעצם בית משפט השלום, אשר יושב כבית משפט לענייני משפחה בעניינים שונים. פניה לבית דין לענייני משפחה כוללת את כל העניינים והתיקים הנובעים מעצם הגרת הצדדים כבני משפחה, כגון גירושין, ענייני ירושה, מינוי אפוטרופוס, אבהות ועוד.

 

סמכויות בית הדין לענייני משפחה

סמכויותיו של בית משפט לענייני משפחה הינן להסדיר עניינים שונים הקשורים בדיני משפחה ולתת פתרון ומענה לבעיות שונות המתעוררות במצב של סכסוך משפחתי. בעיות אלו יכולות להיות קשורות לגירושין (הסדרי ראייה, מזונות, חלוקת רכוש), עניינים כלכליים (כגון תביעות כספיות בין בני משפחה), צוואות וירושות, אפוטרופסות ועוד.

מעמדו ומהותו של בית הדין לענייני משפחה

בבית משפט לענייני משפחה יושבים שופטים המומחים בתחום זה ויש באפשרותם לראות את מכלול הנסיבות הקיימות בתיק. שפיטת השופטים מתבססת על פי התמחותם וניסיונם. מאחר והסכסוכים לובשים אופי משפחתי, בית משפט לענייני משפחה פטור מהליכים פורמאליים של דיני ראיות והשופט יכול להכשיר ראיה למרות היותה בלתי קבילה בעת המשפט. בית משפט לענייני משפחה נעזר באנשי מקצוע שונים כפסיכולוגים, עובדים סוציאליים ואקטוארים המסייעים לבית המשפט בפסיקותיו וכפופים לו.

מאחר ובית משפט לענייני משפחה הוא במעמד של בית משפט השלום, ערעורים על פסקי דין הניתנים בבית משפט לענייני משפחה מוגשים לבית משפט מחוזי.

פרוצדורה מיוחדת

פתיחת תיק בבית משפט לענייני משפחה כוללת הגשת כתב תביעה בנפרד לכל עניין משפחתי בו נדרשת הכרעתו של בית המשפט. יש לכתוב ולנסח את כתב התביעה ע"י עורך דין לענייני משפחה, ולצרף אליו את כל החומרים הרלוונטיים לנושא. כך למשל בסכסוך גירושין לגבי מזונות יש לצרף תלושי משכורת אחרונים, או אישור שומה של רואה חשבון, אסמכתאות לסכומי המזונות הנתבעים וכו'.

את תצהיר החתום יש להגיש עם כל המסמכים למזכירות בית המשפט לענייני משפחה.

כאשר מדובר בהליכים מורכבים, בהם מתנהלים דיונים רבים והמשפט מתארך, בית משפט לענייני משפחה מנסה תחילה להגיע לפשרה בין שני הצדדים על ידי הליך ביניים. במידה ולא הושג הסכם לאחר תהליכי הביניים השונים, קובע בית המשפט מועד להצגת ההוכחות ולאחר מכן ניתן פסק דין. פסק הדין ניתן על סמך כל הראיות, הממצאים והמסמכים אשר הוצגו במהלך הדיונים בבית המשפט.

חשוב לדעת כי אורכו של הליך משפטי בבית משפט לענייני משפט עשוי לקחת חודשים רבים ואף שנים, והדבר תלוי בדרך התנהלותם של הצדדים ובמורכבות התיק המונח לדיון.

לאיזה בית דין לענייני משפחה עלייך לפנות?

קיימים ארבעה עשר בתי משפט לענייני משפחה הפזורים ברחבי הארץ ומחולקים על פי מחוזות: צפון, דרום, מרכז, תל אביב, חיפה וירושלים, כאשר אזורי המגורים בארץ מתחלקים בין איזורי הסמכות של בתי המשפט לענייני משפחה השונים.
בניגוד להליכים אזרחיים בהם ניתן לפנות לכמה ערכאות מקבילות הנמצאות באותו תחום שיפוט, הרי שפנייה לבית המשפט לענייני משפחה נעשית רק בהתאם לשיוך הספציפי לבית משפט לענייני משפחה ספציפי ומוגדר מראש בלבד בהתאם לחלוקה גיאוגרפית.

בעת סכסוך משפחתי כזה או אחר, בין אם מדובר בהליך גירושין או מריבה על ירושה, הערכאה המשפטית המוסמכת היא בית משפט לענייני משפחה. בית המשפט לענייני משפחה דן בתיק המונח לפניו, מתייחס לכל הראיות, הממצאים והרקע של הצדדים בתיק ומחליט על פסק דין הולם. חשוב להיעזר בעורך דין לענייני משפחה כאשר פונים להליך משפטי בבית משפט לענייני משפחה ולהיערך בהתאם.

תגובות

 1. מאת דוד אבוחצירא:

  בס"ד יב' באייר תשע"ב 04/05/12
  כבוד בית הדין.
  אני גרוש מזה כשלוש עשרה שנה אני גר באילת וגרושתי במעלות.
  אין לי עימה סיג ושיח האכילה אותי מרורים במשך כל שנות נשואינו אין לי ממנה שום זכרונות טובים ונעמים.הנישואין עימה נכפו עלי מלכתחילה ע"י בית המשפט המחוזי בחיפה בגין הפרת הבטחת נישואין.
  מתוקף היותי כעובד ציבור בעיריית מעלות ובשל גילם הרך של הילדים בשעתו וסירובה לגירושין נאלצי בעל כורחי לחיות בתנאים קשים ומשפילים.
  אניני מסכים שהיא תמשיך לשאת את שם משפחתי היא לא ראויה לו,
  פניתי אליה בכתב וביקשתיה לעשות שינוי שם משפחה לשל בית אביה כנעוריה והיא מסרבת.
  כיום אני מוטרד מכל מיני נושים וגורמים למינהם על חובות וכו' בגלל ההקשר של שם המשפחה.
  את שם משפחתי קיבלה כאשר נשאתיה לאישה אולם לאחר הגירושין עליה לשוב לשם משפחתה בימי רווקותה.
  לא יתכן שאין חוק המחייב זאת.
  נא להשיבני דבר בנדון
  בברכת שבת שלום ומבורך
  אילת ת.ד. 195 פלאפון להתקרות 0544710544

 2. מאת אריאל ממן, עו"ד וטוען רבני:

  דוד שלום,

  ראשית אבקש לציין שלא הגעת לבית הדין הרבני.
  ככלל, לא ניתן למנוע מאדם לשנות את שם משפחתו לשם שהוא חפץ בו.
  גם אני או אדם אחר שזר לך, יכול לבקש להחליף את שם משפחתו…. אפילו לשם משפחתך.

  אם אתה חושש שהיא משתמשת בשם משפחה זה באופן שעלול לפגוע בך באופן אישי, תוכל לבקש צו הצהרתי בעניין מבית המשפט לענייני משפחה, והדבר נתון לשיקול דעתו.

  אך אם חששך רק מחובות שנברים על שם אשתך לשעבר לאחר הגירושין, ככלל לא מתקיים ביניכם עוד שיתוף בזכויות ובחובות ממועד זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים