ייצוג בבית משפט לענייני משפחה

shutterstock_275663165
12 פברואר
2

מהו בית המשפט לענייני משפחה

בית המשפט לענייני משפחה פועל מתוקף חוק בית המשפט לענייני משפחה, התשנ"ה-‏1995. וסמכויותיו משתרעות על פני כל סכסוך משפחתי הנובע מעצם היות הצדדים בני משפחה.

בית המשפט לענייני משפחה דן בנושאים רבים ומגוונים, החל מנושאים כלכליים בין בני משפחה, ענייני ירושה, מינוי אפוטרופוס, הליכי גירושין, התרת נישואין, מזונות, משמורת ילדים, הסדרי ראיה, קביעת אבהות, אימוץ, החזרת קטין חטוף, צווי הגנה ועוד.

הכללים החלים על בית המשפט לענייני משפחה

דיני משפחה בישראל הינו תחום מורכב ורגיש מאוד, במיוחד בכל הנוגע לסכסוך בין בני זוג. שכן סכסוכים בין בני זוג מעצם טבעם מקיפים נושאים רבים, בתחומים כספיים, נזיקיים, חלוקת מקרקעין ועוד.

מעצם הגדרתו של בית המשפט למשפחה, נפתרה בעיה רחבה מאוד של פיצול תביעות בין בתי משפט שונים, בהתאם לכללי הסמכות העניינית. כך לדוגמא יכול היה להיות שמצד אחד יצטרכו בני משפחה לנהל הליך כספי בבית משפט השלום ובמקביל הליך משפטי נוסף בעניין פירוק שיתוף בדירת המגורים בבית המשפט המחוזי.

למרות הקמתו של בית המשפט לענייני משפחה, עדיין נותרו תחומים שבית המשפט לענייני משפחה מתחלק בסמכות לדון בהם עם ערכאה אחרת – עם בית הדין הרבני, שכן ישנם נושאים כמו מזונות, משמורת, חלוקת רכוש ועוד שבהם יש לבית הדין הרבני ולבית המשפט לענייני משפחה סמכות מקבילה.

מרוץ הסמכויות

הסמכות המקבילה בין בית המשפט למשפחה לבין בית הדין הרבני יצרה את המושג מרוץ הסמכויות, לפיו מי שממהר להגיש תביעה ראשון באחת מן הערכאות, מעניק לה את הסמכות לדון באותו עניין.

למרות זאת ישנם נושאים הנמצאים בסמכותו העיקרית של בית המשפט לענייני משפחה כמו מזונות ילדים (מתוקף פסיקות בג"ץ), ולא ניתן יהיה להגישם לבית הדין הרבני ללא הסכמת הצד שכנגד. כך גם במחלוקות בענייני ירושה, במינוי אפוטרופוס ועוד.

בגלל ייחודיותו של בית המשפט לענייני משפחה והיותו בית משפט "מומחה" בנושא ספציפי זה, הוא אינו כפוף לסדרי דין פורמאליים ולדיני ראיות. והשופט יכול לסטות מדיני הראיות ולקבל ראיה למרות היותה בלתי קבילה לצורך הגעה לחקר האמת ולמתן פתרון מותאם למקרה הספציפי שבפניו. (זאת למעט בתביעה בענייני ירושה שאינה נובעת מסכסוך משפחתי ובתביעה לפי חוק החזרת ילדים חטופים בהתאם לאמנת האג).

ניהול הליכים בבית המשפט לענייני משפחה

בית המשפט לענייני משפחה, בניגוד לבתי משפט אחרים מנהל את מרבית דיוניו בדלתיים סגורות מעצם רגישותם של הנושאים הנדונים בפניו ומעצם האינטימיות הכרוכה בהליך משפטי בתוך המשפחה.

מיהו בן משפחה

ע"פ חוק בית משפט לענייני משפחה, סכסוך בין בני משפחה הינו סכסוך בין בן או בת זוג או בין ידועים בציבור,ילדים והוריהם, נכדים עם סבם או סבתם, אחים ואחיות.

לעומת זאת בכל הנוגע לחוק למניעת אלימות במשפחה, בן משפחה יכול להיות (מלבד האמור לעיל) גם בן זוג של הורה, צאצא או צאצא של בן או בת זוג, אחיינים, מי שאחראי על צרכיו של קטין ומתגורר עימו, קטין המתגורר עם אדם האחראי עליו.

תגובות

 1. מאת בר:

  שלום.
  אני נשואה כ 25 שנה. היום אני מעוניינת להתגרש. 2 בנים מעל גיל 21 עצמאיים. ברשותנו דירה בשווי 2 מיליון שקל. אין לנו חסכונות ויש לבעלי תיק איחוד בהוצאה לפועל בסך חצי מיליון שקל. בעלי לא מוכן לתת לי גט. טוען שאם אני רוצה לקבל ממנו גט קודם שאצא מהביית אחר כך ייתן לי גט. האמת שמאוד קשה לי להמשיך לגור איתו תחת קורת גג אחת. הוא כל הזמן משפיל אותי וקורה לי בשמות גנאי והכל ליד הבנים וכל השכנים שומעים. כל הזמן מחפש אותי ומאמלל אותי מאוד. בעבר אף היה אלים כלפי והרחקתי אותו 3 פעמים מהביית. לא היה לי הביטחון לעזוב אףפעם או לקבל החלטה להתגרש. היום החלטתי סופית אבל לא יודעת האם כדאי לי לפתוח תיק ברבנות או בבית משפט לעיניני משפחה? במידה ואצא מהביית לפני שאקבל גט אני אפסיד את חלקי בדירה? האם במידה ונמכור את הביית בית המשפט ייקח את החוב של בעלי בתיק האיחוד בהוצאה לפועל מהחלק שלי גם?

  אודה מאוד על שליחתהתשובה גםלמייל שלי

 2. מאת אריאל ממן, עו"ד וטוען רבני:

  בר שלום

  תביעת גירושין מורכבת מכמה וכמה תביעות, החל מעצם קבלת הגט, דרך הסדרת חלוקת הרכוש, הכתובה, ועוד.

  ולכן צריך לבחון כל מקרה לגופו לנהחליט היכן נכון לנהל את התיקים השונים.

  כך גם לגבי עזיבת הבית, וההשלכות של עזיבה זו על כלל ההליכים.
  ישנם פתרונות נוספים, בכל הקשור לאי הנוחות שנגרמת לך ומהמצב הבלתי אפשרי שאת מתארת.

  ככלל אני ממליץ לך לפנות לייעוץ משפטי מקיף שיבחן את הנסיבות המיוחדות שלך ואת הצרכים והרצונות שלך לצד המגבלות (כמו תיק האיחוד שיש לבעלך) ובהתאם לכך לקבוע את אופן הפעולה הנכון בתיק.

  נשמח לעמוד לרשותך בטלפון לצורך קביעת פגישת ייעוץ במשרדנו

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים