רכוש פרטי ומקומו בגירושין

shutterstock_199522583
12 ינואר
0

רכוש פרטי הוא בעצם הזכויות הקיימות לאדם או לחברה מסוימת, לרכוש, להשיג, למכור, לנהל, לשלוט ולהחליף כל סוג של קניין המהווה רכוש פרטי שלהם כמו למשל:

  • קרקע
  • מוצרי צריכה (מכונית, מוצר חשמלי)
  • חפצים שונים (אוסף בולים יקר)

כאשר זוג בוחר או נאלץ להתגרש, קיימת סוגיה לא פשוטה הקשורה לרכוש פרטי.

גירושין ורכוש פרטי

רכוש פרטי, הינו, כאמור הזכויות שיש לכל אדם על רכושו. כאשר שני בני אדם נישאים זה לזו, פעמים רבות הם למעשה חולקים רכוש פרטי אשר הופך להיות משותף לשניהם. אבל מה קורה כשבני הזוג מחליטים על פרידה וגירושין?

במקרים כאלו יש כמובן סוגיות בהן אין שאלת רכוש פרטי – למשל תכשיטים של האישה שהיו לה לפני הנישואין נחשבים רכושה הפרטי, אבל לא פעם צצות לא מעט דילמות כמו למשל: אדם אשר רכש דירה לפני הנישואין, אבל את המשכנתא שילם ביחד עם אישתו. של מי הדירה? האם יש לחלקה שווה בשווה או שני שליש ושליש? או למשל רכב שהיה לאישה לפני הנישואין אבל את אחזקת הרכב שילמו בני הזוג ביחד. מתי רכוש פרטי נותר רכוש פרטי ומתי הוא הופך לרכוש משותף, ומה הדין אז?

הסכם נישואין לא בהכרח מספיק

על מנת להימנע מדילמות אלה, זוגות רבים בוחרים לחתום על הסכם נישואין לפני נישואיהם. הסכם זה למעשה מעגן בתוכו את רכושו של כל אחד, וחלוקת הרכוש במקרה של פרידה. הסכם נישואין חובה לערוך עם עו"ד אשר ידאג לאינטרסים של כל אחד מבני הזוג.

אבל לעיתים קורה כי הסכם הנישואין איננו מתאים מכיוון שלא נוסח כהלכה, עבר די זמן מאז או שפשוט התווסף רכוש פרטי לכל אחד מבני הזוג (משכורת למשל), וגם רכוש משותף לשניהם. במקרים כאלו, כאשר מתייצבים בפני שופט או דיין, יש להכריע בסוגיית חלוקת הרכוש באמצעות הסכם גירושין אשר גם אותו מנסחים ביחד עם עורך דין.

חלוקת רכוש במרכז המחלוקת

קשה לקבוע מתי רכוש פרטי נחשב רכוש פרטי או רכוש משותף, כאשר הסוגיה מורכבת מדי (כמו הדוגמא של דירה שנרכשה לפני הנישואין ותשלומי המשכנתא היו משותפים). לעיתים קרובות, סכסוכי גירושין סובבים סביב עניין זה של רכוש פרטי וחלוקת הרכוש. לכן, זוגות רבים מגיעים לבתי משפט לענייני משפחה אשר יכריע עבורם בסוגיה זו ויחליט מה נחשב רכוש פרטי ומה יש להחשיב כרכוש משותף.

רכוש פרטי הוא נושא אשר צף ועולה רבות בין כתלי בית משפט, ולא רק בנושא של גירושין, אבל כאשר מתדיינים על חלוקת רכוש בין בני זוג הבוחרים להתגרש, אין ספק כי רכוש פרטי הינו סוגיה כבדה ומורכבת ביותר.

על מנת למנוע מצב בו בית משפט לוקח את העניינים לידיים, כדאי מאוד להתייעץ עם עו"ד לגבי הסכם גירושין אשר מצד אחד יגן על האינטרסים שלך אבל גם יהיה הוגן כלפי הצד השני (בייחוד כאשר יש ילדים בתמונה ועליכם להיות בקשר גם לאחר הגירושין).

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים