גביית תשלומי מזונות דרך לשכת ההוצאה לפועל

1
11 דצמבר
3

כאשר הבעל, האב או האם אינם עומדים בתשלומי המזונות, ניתן לבצע את גביית מזונות דרך לשכת ההוצאה לפועל.  הליך של גביית מזונות דרך הוצאה לפועל מחייב הבנה בעניין ומומלץ להתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום.

במהלך הליך גירושין או לאחריו, מחויב אחד מבני הזוג, בדרך כלל הגבר, בדמי מזונות עבור אשתו וילדיו או רק עבור ילדיו. ישנם מקרים בהם האם מחויבת בתשלום מזונות עבור ילדיה כאשר הם נמצאים תחת משמורת האב. דמי מזונות מהווים למעשה תשלום כספי אשר נקבע בבית משפט, אשר אמור לסייע לאישה ולילדים להתקיים באותה רמת חיים לה היו רגילים לפני הגירושין.

מזונות אישה ומזונות ילדים

למעשה ניתן לחלק את סוגי דמי המזונות למזונות אישה ומזונות ילדים:

 • מזונות אישה – דמי מזונות להם זכאית האישה כחלק מחובות הבעל כלפי אשתו הקבועים בדין הדתי. דמי המזונות אמורים לסייע לה לרכוש ביגוד, איפור, מזון, מדור, תחזוקת בית ורכב, תשלומי משכנתא ועוד.
 • מזונות ילדים – תשלום כספי המוטל בעיקר על האב אשר נועד לכלכל את ילדיו עד שיגיעו לגיל חמש עשרה, גם אם אינו חי עימם. מגיל חמש עשרה ועד גיל שמונה עשרה שני ההורים מחויבים לשלם את כלכלת ילדיהם באופן יחסי להכנסותיהם.

קיימים מקרים בהם דמי המזונות אינם משולמים כראוי. במקרה כזה ניתן לפנות לקבלת דמי מזונות דרך ביטוח לאומי או לגביית מזונות דרך הוצאה לפועל.

פנייה לביטוח לאומי מאפשרת קבלת דמי מזונות אשר לא שולמו. הביטוח הלאומי משלם סכום דומה לזה שנקבע בפסק הדין, אך לרוב קטן יותר ממנו. במקביל, ביטוח לאומי עצמו נוקט בהליך גביית מזונות דרך הוצאה לפועל.

פנייה ללשכת הוצאה לפועל לצורך גביית מזונות איננה מותנית בדבר מלבד הסכם גירושין או פסק דין שנקבע בבית משפט או בבית דין המזכה במזונות, בין אם מדובר במזונות אישה או במזונות ילדים.

גביה באמצעות הוצאה לפועל

גביית מזונות דרך הוצאה לפועל מאפשרת נקיטת צעדים שונים נגד החייב וכוללים:

 • עיקול כספים כמו משכורות, חסכונות, חשבונות.
 • עיקול נכסים כמו דירה או חלק בדירה.
 • עיכוב יציאה מהארץ.
 • פקודת מאסר.

אם מחליטים לפנות להליך של גביית מזונות דרך הוצאה לפועל, חשוב להתייעץ עם עורך דין המתמחה בפנייה להוצאה לפועל שעשוי לסייע לכם באופן משמעותי בכל ההליך ובתוצאה הרצויה עבורכם.

גביית מזונות דרך הוצאה לפועל היא למעשה הליך המאפשר קבלת המזונות אשר לא שולמו על ידי הטלת סנקציות שונות על החייב הממאן לשלם או שאינו יכול לשלם את דמי המזונות. ברוב הפעמים, אנשים לא מאושרים או רוצים לפתוח תיק בהוצאה לפועל, אבל לעיתים גביית מזונות דרך הוצאה לפועל הינה הכרחית על מנת להבטיח את רמת החיים הטובה עבורכם ועבור ילדכם.

תגובות

 1. מאת שירן:

  יש בידי פס"ד מ-ינואר 1999 המחייב את אבי 2 ילדיי ל-2100 ש"ח מזונות ילדים עבור שניהם.בינתיים הבת הגדולה עברה את גיל 18 והיא בצבא, ומגיע לי מזונות רק עבור בני בן ה-15.במהלך כל השנים המזונות שולמו לי על ידי האב במזומן, עם עיכובים, לפעמים של 2-3 חודשים, לאחר בקשות חוזרות ונישנות מצידי. מצב זה גורם למתיחות וויכוחים מיותרים ואני שוקלת לגבות את המזונות דרך ההוצל"פ ע"י עיקול משכורתו(הוא גמלאי צהל,ניתן לפנות למת"ש)
  מרגע שהופסקו המזונות עבור הבת, קיבלתי ממנו חצי מהסכום המעודכן לפי המדד, דהיינו 1500 ש"ח. ברצוני לבדוק האם זה נכון שהסכום מתחלק לחצי או שעבור ילד אחד מקבלים יותר מאשר 50% מהסה"כ.שאלה נוספת :האם נכון להיום הסכום אכן צ"ל 1500 ש"ח(סכום זה נקבע על ידנו עפ"י הערכת ההצמדה)

 2. מאת אריאל ממן עו"ד וטוען רבני:

  שירן שלום,
  אני מתנצל על העיכוב במענה.

  בכל אופן, תשלום דמי המזונות נקבע על פי פסק דין או על פי הסכם שקיבל תוקף של פסק דין.

  לכן צריך לבחון את פסק הדין למזונות שלך ו/או את הסכם הגירושין עליו חתמת, ולראות מה הוגדר מבחינת תשלום המזונות, עד מתי, כמה עבור כל ילד, ממה מורכבים דמי המזונות וכו'.

  רק לאחר מכן ניתן לתת חוות דעת מקצועית ביחס לגובה המזונות.
  כמו כן רק בהתאם לנסיבות ובהתאם לקריאת החומרים המשפטיים ניתן לבדוק את זכאותך להגדלת דמי המזונות.

  ככלל אין בעיה לפנות ללשכת הוצאה לפועל, אך רצוי שתדעי קודם מה מגיע לך

 3. מאת Benjamin:

  Your posting is absolutley on the point!

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים