החזרת כספי מתנה בגירושין

shutterstock_199522583
11 דצמבר
0

כשאנחנו זוג צעיר בתחילת דרכו, הרבה פעמים אנו נעזרים בהורים או בני משפחה אחרים, על מנת להתחיל את החיים. זה יכול להיות כסף שניתן לצורך רכישת דירה, מכונית, שיפוץ או אפילו מימון של לימודים. כשהכול טוב ובני הזוג מסתדרים, אף אחד אינו עוצר לחשוב תחת אילו תנאים ניתן הכסף, הבעיה מתחילה כשבני הזוג פותחים בהליך גירושין, הליך שתמיד יהיה לא נעים ומעורר מחלוקת.

מתנה או הלוואה

הרבה זוגות שמתגרשים, מכניסים לזירת המאבק כספים שניתנו להם על ידי אחד הצדדים ובאים בדרישות שונות. לא תמיד הדרישות הללו הגיוניות או עומדות בקנה אחד עם החוק ולכן חשוב מאוד לדעת מתי מדובר במתנה, מתי מדובר בהלוואה ומה הקשר בין כסף לרגש.

גם הגירושין הנוחים ביותר מעוררים רגשות מעורבים, בעיקר כשיש ילדים בתהליך. זה אף פעם לא נעים או קל לפרק את החבילה, אך המתח והבעיות עלולים להיות גדולים יותר כשמכניסים לתוך המשוואה גם כספים שניתנו לזוג על ידי בני משפחה, במהלך חייהם המשותפים.

המצב השכיח ביותר לסוגיה זו, הינו מצב בו בני הזוג קיבלו מצד אחד כסף לרכישת דירה. זוגות רבים מתקשים לקחת משכנתא ולגייס את ההון העצמי ללא סיוע ההורים, כשצד אחד יכול לתת יותר הוא עושה זאת באהבה ובנדיבות, אך כשבני הזוג מחליטים להתגרש, יכולים ההורים שנתנו את הכסף להרגיש שרימו אותם ולכן לחשוב שמגיע להם לקבל את הכסף חזרה.

מתנה לזוג מהוריהם

הורים שהחליטו לתת כסף לזוג הצעיר והתנו את נתינת הכסף בהחזרתו, כלומר קבעו כי מדובר בהלוואה ולא במתנה, יידרשו לעשות מסמך המצהיר על כוונתם, ולכן גם אם בני הזוג החליטו להתגרש כעבור שנה מרכישת הדירה, אין זה תמיד אומר שהבת או הבן שלהם יהיו זכאים לחלק גדול יותר בחלוקת הרכוש או שהם באופן אוטומטי יקבלו את הכסף שהשקיעו בעתיד הילדים בחזרה.

כשדנים בסוגיה מסוג זו, חשוב לבחון את טיב מערכת היחסים בין מקבל הכסף לנותן הכסף בעת קבלתו ולא בעת מעמד בקשת החזרת הכסף.

החזרת כספים בהתאם לנסיבות

בבוא העת כאשר ידרשו נותני המתנה את כספם, ייבחנו כל הפרמטרים הבאים:

1.     האם סיכמתם עם בני הזוג על מועד החזרת הכסף, האם נקבעה פריסת תשלומים להחזרת הכסף שניתן, למשל האם בני הזוג מחזירים לכם סכום מסוים כל חודש? כשמדובר בהלוואה חשוב מאוד שתהיה לה מסגרת פירעון ברורה, גם אם מדובר בהלוואה שניתנה ללא ריבית, מתוך שיקולים ומניעים אישיים ומתוך רצון לסייע לזוג הצעיר.

2.     לשם מה נועד הכסף, האם הוא נועד למימוש מטרה משותפת של בני הזוג, האם הוא שירת ומשרת את שני בני הזוג באופן שווה ?

3.     מה טיב מערכת היחסים בין מקבל הכסף לנותן הכסף, בעת קבלת הכסף?

4.     האם מדובר בסכום כסף חד פעמי או בסיוע מתמשך?

5.     כמה זמן עבר מרגע נתינת הכסף ועד למועד בו דרשתם אותו בחזרה?

למרות שמדובר בכסף, אי אפשר לנתק את האלמנט הרגשי והתחושה שרימו אתכם, בעיקר אם מי שיזם את הגירושין הוא הצד השני. במקרים כאלה הורים רבים מרגישים שהם נתנו את מיטב חסכונותיהם במטרה לעשות טוב ונשארו ללא כסף ועיתים אף ללא המשפחה שלה ייחלו.

סוגיות מעין אילו יכולות לעלות בעת הליך גירושין, אך מוטב להקדים תרופה למכה ולהימנע ממצב של עימותים או אי נעימות. במילים אחרות, עדיף שתבטיחו את כספכם בעת מעמד הנתינה, למרות התרעומת שמצב זה עלול לעורר, מאשר שתאלצו להוכיח ולדרוש אותו בהליך משפטי בבית המשפט.

מה ניתן לעשות

נסחו את הדברים בכתב וצרו מסמך מחייב בניכם לבין מקבל ההלוואה. חשוב להתייעץ עם עורך דין ולראות האם ואיך ניתן לנסח מכתב אשר מתייחס להשבת הכסף רק במקרים בהם יחסי בני הזוג עלו על שרטון, כמובן שגם פה חשוב להתייחס למסגרת זמן ולא לצפות שכסף שנתתם לרכישת דירה לפני כעשר שנים, ישוב אליכם במלואו במקרה של גירושין.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים