בית הדין הרבני

בית דין רבני

בכל הקשור לדיני משפחה, בתי הדין הרבניים הם חלק ממערכת המשפט בישראל. על פי חוק, לבתי הדין הרבניים סמכות שיפוט בלעדית בנושא נישואין וגירושין של יהודים, לרבות בענייני כתובה וכן סמכות בדיני אישות כמו פסולי חיתון, ועוד. על פי חוק, יש לבית הדין הרבני גם סמכויות מסוימות בנושאי צוואות וירושות.

בסכסוכים בין בני זוג, כמו חלוקת רכוש, מזונות אישה, מזונות ילדים, משמורת והסדרי ראיה, לבית הדין הרבני סמכות מקבילה כמו לזו של בית המשפט לענייני משפחה.

עובדה זו גורמת ל"מרוץ סמכויות" בין שתי הערכאות, כלומר שהצד המעדיף לדון בבית הדין הרבני, או בבית המשפט לענייני משפחה, ממהר להגיש תביעה בערכאה שבה הוא חושב שיקבל תוצאה טובה יותר, כדי למנוע מהצד שכנגד לתבוע בערכאה השנייה. עד כה לא הצליח המחוקק להתגבר על התופעה ובסופו של דבר, קיימת לכל אחד את האפשרות להחליט היכן הוא רוצה לברר את תביעותיו, ככל שהוא זה שיוזם את התביעה וככל שהוא עומד בכללים שנקבעו בפסיקה.

בתי דין לממונות

עד לפסיקת בג"ץ בשנת 2006 (ידוע כפס"ד סימה אמיר) נהגו בתי הדין הרבניים לדון ולפסוק אף בנושאים ממוניים, שאינם מוגדרים כענייני נישואין וגירושין, מכוח חוק הבוררות אשר מקנה לכל אדם סמכות שיפוט בהסכמת הצדדים, בכפוף לחתימה על שטר בוררות.

עם קביעת בג"ץ כי לבתי הדין הרבניים אין סמכות לדון כבוררים, צדדים המעוניינים להכריע בסכסוך על פי דין תורה, יכולים לפנות גם לבתי דין פרטיים, הקרויים בתי דין לממונות, הדנים מכוח חוק הבוררות.

הליכים בבתי דין לממונות הם לרוב מהירים יותר ופשוטים יותר מבחינה בירוקרטית. חשוב לדעת שבהליכי בוררות באופן כללי, כמו בהליכים בפני בתי דין לממונות, לא קיימת זכות ערעור.

הייצוג בבית משפט

על פי חוק, בבתי הדין יכולים לייצג גם עורכי דין וגם טוענים רבניים (הסמכה ספציפית לייצוג בבתי דין). אולם נוכח כך שמערכת החוקים עליה מושתתות ערכאות אלה היא מערכת חוקים הלכתית-דתית, קיימת העדפה של מייצג המכיר לעומק את מערכת הכללים ההלכתית, את סדרי הדין הספציפיים, את השפה המשפטית וההלכתית ועל כן בפנייה לבית דין רבני או לבית דין לממונות חשוב מאוד לבחון מראש את הידע והניסיון של המייצג, שכן ברור שלא ניתן להסתפק בליטיגציה אזרחית פשוטה.

משרדנו, בעל ידע משפטי וניסיון רב בתחומי המשפט העברי, מנהל המשרד, עורך דין אריאל ממן, מוסמך כטוען רבני ורב ובעל ניסיון בניהול הליכים מורכבים בנושאים הלכתיים, כמו זכאות לכתובה, פסולי חיתון, סכסוכים ממוניים על פי ההלכה ועוד.

לקביעת פגישת ייעוץ: